Dahlbergs Bilskola är en väletablerad trafikskola grundad 1928. Vi är kvalitetscertifierad bilskola som alltid gör vårt bästa för att göra dig nöjd. Vi erbjuder gedigen utbildning – självklart till bra pris. I utbudet finns bland annat handledarkurs, intensivkurs B-körkort, och BE-körkort. Självklart bokar vi som bilskola riskettan, risktvåan, teori och uppkörning. Målet är tydligt: Vi utbildar trygga förare.

Riskutbildningar

by | Jan 12, 2020

Information om Risk 1 & Risk 2

Både riskettan och risktvåan är obligatoriska moment i körkortsutbildningen. Det spelar ingen roll i vilken ordning du gör utbildningarna, bara båda två är gjorda till den dag du ska skriva teoriprovet. Riskutbildningarna har nollvisionen som grund och målet är att ingen ska skadas allvarligt eller dödas i trafiken. Riskutbildningarna är giltiga till den dag du tar ditt körkort eller i högst fem år. Det innebär att den dag du tar ditt körkort blir utbildningen ogiltig och du måste göra om den om du blir av med körkortet.

Mer information, klicka här